Su Çiçeği nedir ve nasıl tedavi edilir

Su çiçeği hastalığı ağırlıklı olarak çocuklarda görülen ve temelinde virüs olan bir hastalıktır. Su çiçeğine sebep olan virüs varicella-zoster virüsüdür.
 

SU ÇİÇEĞİ NEDİR

Su çiçeği hastalığı ağırlıklı olarak çocuklarda görülen ve temelinde virüs olan bir hastalıktır. Su çiçeğine sebep olan virüs varicella-zoster virüsüdür. Bu virüs suçiçeği ve zona hastalıklarını yapar. Suçiçeği, bu virüsün birinci enfeksiyonu ve çocukluk çağı hastalığıdır. Zona ise daha önce suçiçeği geçirmiş olan çocukların yetişkinlik veya ihtiyarlık dönemlerinde ortaya çıkabilen bir hastalıktır.

SU ÇİÇEĞİ BELİRTİLERİ

Bu enfeksiyonun virüsün vüduda alınmasını takip eden 14 günlük süre zarfında görülür. Genel olarak vermiş olduğu belirtiler hafif ateş, halsizlik, iştahsızlık gibi başlangıç belirtileri olabilir. Ama asıl hastalık belirtileri deride oluşan döküntülerdir. Deride döküntüler görülür. önce pembe deriden kabarık şekilde başlar. Birkaç saatte kırmızı içi sıvı dolu şekil alır. Bu döküntüler kolayca yırtılabilir. İçindeki berrak sıvı 12-24 saat içinde bulanıklaşır ve üzeri kabuk bağlayarak kahverengi pullar halinde dökülür. Kendiliğinden bu olaylar gelişirse hiçbir zaman iz bırakmaz. Ancak içi sıvı dolu kesecikler patlatılırsa iz kalabilir.  Suçiçeği, gebeliğin ilk 3 ayında geçirilirse; prematüre veya ölü doğum ve doğumsal anomaliler görülebilir. kanser.

SU ÇİÇEĞİ TANISI

Suçiçeği hastalığının teşhisi uzman hekimler tarafından koyulmaktadır. Deride meydana gelen  döküntülerin incelenmesiyle kesin teşhis koyulabilir. Kesin teşhisin koyulamadığı durumlarda laboratuvar da yapılan incelemelerde kesin teşhis koyulur ve akabinde tedavi başlatılır.

SU ÇİÇEĞİ TEDAVİSİ

Bağışıklık sistemi normal ve yüksek  olan hastalarda tedavi olarak  sadece su çiçeğine bağlı olarak oluşmuş olan kaşıntı ve bakteri enfeksiyonunun önlenmesi hedeflenmektedir. Bunun yanında çocukların tırnakları kesilmeli ve törpülenmelidir. Bakteri enfeksiyonu gelişmesini önlemek sabunla günlük temizlik yapılmalıdır. Ateşi yüksek olan çocuklara ateş düşürücü şurup kullanılalı ve sirkeli ıslak bezle ateş düşürülmeye çalışılmalıdır. Bu çocuklara hiçbir şekilde aspirin verilmemelidir. Çünkü virüs enfeksiyonu geçiren çocuklara aspirin verilirse Reye sendromu ortaya çıkma ihtimali çok yüksektir. Reye sendromu karaciğer yağlanmasına bağlı olarak gelişen ciddi fonksiyon kaybıdır. Bu kayıp sonucunda bilinç değişikleriyle kendini gösteren komaya kadar giden ölümcül bir durum ortaya çıkabilir. Yetişkinlerde ve bağışıklık sistemi sağlam olmayan suçiçeği hastalarında antiviral tedavi uygulanır.

SU ÇİÇEĞİ BULAŞMA YOLLARI

Suçiçeği hastalığı çok bulaşıcı bir hastalıktır. Bulaşıcılık süresi döküntüler çıkmadan 1-2 gün önce başlar. Bütün döküntüler kabuklanana kadar devam eder. Bu döküntülerle direk temasla bulaşır. Bunun dışında damlacık yolu da denilen hava yolu ile bulaşır. Yani hasta bir çocukla aynı evde yaşayan kardeşine bulaşma ihtimali çok yüksektir. Suçiçeği hastalığı kış sonu ilkbahar başı dönemde sık görülür.

SU ÇİÇEĞİ KORUNMA YOLLARI

Her şeyden önemlisi suçiçeği geçiren hastalarla temas edilmemelidir. Suçiçeği geçiren çocuklar döküntülerdeki kabuklar düşene kadar okula gönderilmemelidir. Bunun dışında aktif olarak korunma için aşı yaptırılması gerekmektedir. Bu aşı şu andaki çocuklara devlet tarafından yapılan aşılar arasında yoktur. Ama önümüzdeki 2-3 sene içinde aşı takvimine girecektir. Uygulama şekli şu anda 12 aylıkken ilk doz ve ilköğretim 1. sınıfta da ikinci dozu olmak üzere 2 doz şeklinde uygulanmaktadır. Eğer 12 yaşından büyük birine aşı yapılacaksa 1 ay ara ile yine 2 doz uygulanması gerekmektedir. Eğer çocuğunuz suçiçeği olan bir çocukla bulaşıcı olduğu bir dönemde temas ettiyse ilk 72 saat içinde aşı yaptırmak onu hastalıktan koruyabilir. Bunların dışında pasif korunma yöntemi olarak Varicella-zoster immun globulin (VZIG) kullanılabilir. Bunun da yine çocuğunuzun hasta biriyle temasından sonraki ilk 96 saatte uygulanması koruyucu olmaktadır.

Sosyal Medya

Sitemizin amacı

  • Kanser hastalarına faydalı bilgiler sunmak.

Sık Sorulan Sorular

Yeni Konular

Çok Okunanlar