RENKLİ ULTRASON NEDİR? RENKLİ DOPPLER GEBELİKTE NEDEN YAPILIR?

Renkli doppler ultrason veya renkli (color) doppler ultrasonografi nedir? Pek çoğumuzun hayatımızın pek çok zamanın da duyduğu ama tam olarak bilmediği renkli doppler nedir.
 

RENKLİ DOPPLER ULTRASON

 
RENKLİ ULTRASON NEDİR?  RENKLİ DOPPLER  GEBELİKTE NEDEN YAPILIR?

Renkli doppler ultrason nedir?

Pek çoğumuzun hayatımızın pek çok zamanın da duyduğu ama tam olarak bilmediği renkli doppler nedir. Renkli doppler ultrason veya renkli (color) doppler ultrasonografi pek çok hastalığın teşhisinde kullanılan bir teşhis yöntemidir. Birçok insan renkli doppleri gebelik testleri içerisinde duymaktadır. 

Ultrason cihazları  ses dalgaları kullanılarak çalışan cihazlardır.  Doppler ultrason da ses dalgalarının kan damarları içerisindeki kan hücrelerine çarpıp geri yansırken frekans değiştirmesinden faydalanılarak oluşturulan dalga boyları arasında ki farkın kullanılması ile  yapılır. Renkli doppler de bu yönteme ek olarak kullanılan  incelemesi doppler ekranına  damarlardaki kanın akış yönünü ve hızını kırmızı-mavi renklerle çizerek görüntüyü oluşturur. Ekrandaki görülen damarların üzerinde bu renkler belirir, aynı zamanda kalp atımına benzer sesler işitilir.
renkli doppler ultrason

Renkli ultrason neden yapılır?
Renklli doppler ultrason yöntemi büyük oranda gebelik testleri içinde kullanılan bir görüntüleme yöntemidir. Renkli doppler de bebeğin kordonunda ki damarlar incelenir. Kordon damarlarının haricinde  rahim damarları, beyin damarları, kalp damarları gibi çeşitli damarlar incelenerek te renkli doppler görüntüleri oluşturulabilir.
 
Bebeklerde renkli doppler ultrason  yapılırken hangi organ ve dokular incelenir?
Rahim içerisinde meydana gelmiş olan bir gelişme geriliği şüphesi olan bebeklerde, anomali varlığında, kalp ritm bozukluğu veya kardiyak anomali varlığında, yüksek tansiyon hastalarında yapılır. Her gebelikte rutin olarak yapılan bir inceleme değildir.

Renkli doppler ultrason ne zaman yapılır?
Gebelikte yapıldığıı belli bir zaman yoktur ancak gebeliğin ilk aylarında damarlar belirginleşecek kadar büyük olmadığı için yapılamaz. Yukarıda anlatılan şüphlerin varlığında gebeliğin orta veya ilerleyen her haftalarında yapılabilir. 
 
Renkli doppler ultrason  hangi merkezlerde bulunur?
Renkli doppler Eğitim ve araştırma hastaneleri başta olmak üzere birçok devlet ve özel hastane de bulunur. Bununla beraber birçok görüntüleme merkezi derenkli doppler hizmeti vermektedir.renkli doppler
 
Renkli doppler fiyatı ne kadar?
Renkli doppler ultrason fiyatı ultrason çekimini yapacak olan merkezin uyguladığı fiyat politikalarına bağlı olarak  değişkenlik göstermekle beraber devlet hastanelerinde sgk  çalışan ve yakınlarına ücretsizdir.

Sosyal Medya

Sitemizin amacı

  • Kanser hastalarına faydalı bilgiler sunmak.

Sık Sorulan Sorular

Yeni Konular

Çok Okunanlar