MİDE KANSERİ TEDAVİSİ

Mide kanseri teşhisi koyulmasında kullanılan en etkili yöntem endoskopidir.Endoskopi uygulamasında uç kısmında kamera olan bir boruyla mideye girilir.
 

MİDE KANSERİ NASIL TEŞHİS EDİLİR?

Mide kanseri teşhisi koyulmasında kullanılan en etkili  yöntem endoskopidir.Endoskopi uygulamasında uç kısmında kamera olan bir boruyla mideye girilir.Uzman hekim midenin tüm bölümlerini rahatlıkla görebilir. Tümör oluşumu varsa gözlenebilir. Mide kanserinde kesin teşhis konması için midenin şüphelenilen yerlerinden parça alınması ve alınan bu parçanın  mikroskobik olarak incelenmesi gerekir. Kanser hücreleri mikroskopta rahatlıkla gözlenir.
Baryumlu mide grafisiyle midede tümör oluşumu olup olmadığı rahatlıkla  görülebilir ama kesin teşhis koymak için yeterli değildir ve kesin teşhis için mikroskobik inceleme gerekir.

MİDE KANSERİ TEDAVİSİ

Mide kanserinde ana tedavisi ameliyattır. Yapılan ameliyatla mide çıkarılır. 

Kanserin şekline göre, cerrahi yöntemden sonra  radyoterapi (ışın tedavisi) ve kemoterapi (ilaç tedavisi) uygulanır. Tedavi yöntemi belirlenirken hekim hastanın durumu da göz önüne alarak tedavi seçeneklerini uygular.
Tedaviden sonra hastalar tümörden kurtulur. Fakat kanser nüksedebilir. Bundan sonraki amaç hastalığın tekrar ortaya çıkmasını önlemeye çalışmaktır. 

KANSER HASTALARININ YAPMASI GEREKENLER

Düzenli ve dengeli beslenme, kanser hastalığından korunmak için uygulanacak yöntemlerin en başında gelir. Bazı besinler kanserin oluşma ihtimalini azaltığı gibi vücud direncini de arttırmaktadır.Özellikle nar, kayısı, havuç gibi meyve suları, sarımsak, üzüm, peynir, yoğurt, şalgam, muz, karnıbahar kanseri önlemede faydalıdır. Hastalara domates yemeleri tavsiye edilir. Omega 3, kanserden koruyucu özelliğe sahiptir. Özellikle balık, omega 3 yönünden zengindir.

Şişmanlık, kanser riskini arttırır. İdeal kiloya yakın olmak gerekir. Fazla kırmızı et tüketiminden kaçınmak lazım. C vitamini alımı da son derece önemlidir.C vitamini vücutta depolanmadığı için sık sık c vitamini içeren gıdalar tüketilmelidir. Böylece kansere karşı etkili olur. Kansere tedavisinde önemli bir yer tutmaktadır. Havuçun içinde bulunan betakaroten, vücut direncini arttırır ve genlerimizin bulunduğu DNA da hasar oluşumunu engelleyici etkiye sahiptir.

Düzenli bir hayat sürme, bir çok hastalıkta olduğu gibi kanser hastalığında da etkendir.

KANSERDEN KORUNMA YOLLARI

  • Kanserde erken teşhis en etkili tedavi için en önemli parametredir.
  • Sigara ve alkol gibi kanser yapıcı maddelerin tüketiminden kaçınmalıyız.
  • Aşırı sıcak ve soğuk içecekler, yapay yiyecekler mide kanserine yol açabilir.
  • Hayvansal yağ kullanımı azaltılmalıdır.
  • Düzenli egzersiz yapılmalıdır.
  • Streste kanser sebeplerinin başında gelir.Stresten uzak bir yaşam sürmeye çalışılmalıdır.

Sosyal Medya

Sitemizin amacı

  • Kanser hastalarına faydalı bilgiler sunmak.

Sık Sorulan Sorular

Yeni Konular

Çok Okunanlar