Kıl Dönmesi

Kıl dönmesi tedavisi ve belirtileri nelerdir.
 

Kıl Dönmesi Nedir?

Kıl dönmesi hastalığı toplumun birçok kesiminden insanın mağdur olduğu bir hastalık konumunda. Kıl dönmesi temel de şu şekilde oluşan bir hastalıktır. Cilt dışına doğru uzayan kıl bu uzanımını cilt dışına değil de cilt altına doğru gerçekleştirdiği zaman kıl dönmesi hastalığı meydana getirir. 

Bu şekilde meydana gelen kıl dönmeleri vücudun her bölgesinde görülebilir.

Kıl dönmesi hastalığı terimi alışkanlık olarak kuyruk sokumunda oluşan kıl yumağı için kullanılmaktadır.

Ancak tamamen eski ve yanlış bilgilerden kalan bir isimdir ve yeni bir isim bulunmadığından hastalığı tam tarif etmemesine rağmen kullanılmaya devam etmektedir.


Eski görüşte bu hastalığın doğumsal kaynaklı bir kist olduğu düşünülüyordu bu sebeple KİST DERMOİD SAKRAL olarak adlandırılıyordu.

Yeni görüşe göre bir kist değil     ( kist : tam kapalı boşluk) bir sinüs (bir delikle açıklığı olan boşluk) olduğuna karar verilmiştir ve PİLONİDAL SİNÜS adı kullanılmaktadır.
Genellikle 15-25 yaş grubunda gürülür daha kıllı olmaları sebebiyle erkeklerde 10 kat daha sık görülür.Toplumda görülme sıklığı % 1 kadardır.

30 yaşından sonra kuyruk sokumu bölgesinin cildi kalınlaştığı için hastalık başlamaz,bu yaşta görülen vakalarda problemin daha önceden var olduğu ama tedavinin ertenlediği düşünülür.

Kıl dönemesi bir kanser hastalığı değildir ve tedavisi çok zor olmayan bir hastalıktır. Yukarıda ki belirtileri yaşayan hastaların en kısa andanları zamanda bir uzman hekime başvurması gerekir.

Sosyal Medya

Sitemizin amacı

  • Kanser hastalarına faydalı bilgiler sunmak.

Sık Sorulan Sorular

Yeni Konular

Çok Okunanlar