Radyoterapi Nedir ve Nasıl uygulanır?

Radyoterapi nedir, nasıl uygulanır, radyoterapide hastalar acı hissederler mi?
 
 
Radyoterapi diğer bir değişle  ışın tedavisi, kanserli hücreleri yok etmek için radyoaktif ışınlar kullanılarak uygulanan kansere yönelik bir tedavi şeklidir.
 
Radyoterapi uygulama şekilleri merkezler arasında uygulama olarak farklılıklar gösterebilir ama bu yapılan tedavinin yanlış olduğu anlamına kesinlikle gelmez.

Her radyoterapi merkezinin belirli bir tecrübesi ve belirli bir protokolü vardır.Doktorunuzun bilgi ve tecrübesine güvenerek
tedavinizi tamamlamanız ve sadece tedavinize konsantre olmanız tedavi başarısını oldukça etkilemektedir.

Her radyoterapi merkezinin belirli bir tecrübesi ve belirli bir protokolü vardır.Doktorunuzun bilgi ve tecrübesine güvenerek tedavinizi tamamlamanız ve sadece tedavinize konsantre olmanız tedavi başarısını oldukça etkilemektedir.

Genel hatları ile Radyoterapi Tedavisi

  • Radyoterapi uygulamasında asla bir acı hissetmezsiniz.
  • Eksternal radyoterapi uygulamasında vücudunuz da bir radyasyon kalmaz ve çevrenizde ki kişilere bir zarar vermezsiniz.kanser hücreleri tedaviden etkilenir.
  • Genel olarak radyoterapi uygulamaları hafta içi 5 gün olarak uygulanır.
  • Ortalama radyoterapi uygulamaları 15 ile 30 saat arası sürmektedir ve tedavi sırasında hareketsiz bir şekilde yatmanız son derece önem taşımaktadır.
  • Radyoterapi her nekadar kemoterapi gibi vücudu çok yıpratmasada radyoterapide de dengeli beslenmeye çok önem gösteriniz.
  • Radyoterapi yan etkileri olmaktadır fakat bu yan etkilerin çoğu geçici yan etkilerdir.
  • Radyoterapilerin planlanan günlerde uygulanması tedavi başarısı için önemlidir fakat cihaz arızası gibi bazı nedenlerle radyoterapi tedaviniz istenen sürede tamamlanamazsa doktorunuz tedavinize ilave ek tedaviler yapabilir.

RADYOTERAPİ ETKİSİNİ NASIL GÖSTERİR?

Radyoterapide hedef kanser hücrelerinin oluşturmuş olduğu tümörler ve uzanım alanlarıdır.Radyoterapi bu noktaları hedef alır ve uygulan tedavide kanser hücreleri öldürülür ancak ışın alanının içinde kanser hücreleri ile birlikte sağlam hücrelerde bulunmaktadır.Sağlam hücreler kendisini tamir edebildiği için bu çok tabir problem oluşturmamaktadır.

RADYOTERAPİ NASIL UYGULANIR?

Radyoterapi bir dışardan ve ikincisi brakiterapi dediğimiz iç tedavi olarak uygulanabilir.Dışardan gelen hasta tedavi cihazının masasına yatar ve tekniker arkadaşlar gerekli tedavi ayarlamasını yapınca tedavi başlar.Hastamızın etrafında cihaz gerekli açılardan ışınlamasını gerçekleştirir.Hastamız hiçbir şekilde ağrı acı hissetmez.

İçerden uygulama sırasında radyoaktif kaynak vücut içersine yerleştirilir. Radyoaktif doku boşluklarına ve tümöre yerleştirir.bu radyoaktif maddeler belli bir zamandan sonra çıkartılabirde o dokuda kalabilir.

Sosyal Medya

Sitemizin amacı

  • Kanser hastalarına faydalı bilgiler sunmak.

Sık Sorulan Sorular

Yeni Konular

Çok Okunanlar