Kanser ve Saç Bakımı

Saç bakımı… Kanser tedavisinde özellikle kemoterapi tedavisinin uygulanmasına bağlı olarak saç dökülmeleri bir çok hastada yaşanmaktadr.Kemoterapi hücreleri tüm vücudu etkilediği gibi saç hücrelerini de etkilemekte ve saç dökülmelerine sebep olmaktadır.K
 

Saç bakımı…

Kanser tedavisinde özellikle kemoterapi tedavisinin uygulanmasına bağlı olarak saç dökülmeleri bir çok hastada yaşanmaktadr.Kemoterapi hücreleri tüm vücudu etkilediği gibi saç hücrelerini de etkilemekte ve saç dökülmelerine sebep olmaktadır.Kanser tedavisine bağlı olarak meydana gelen saç dökülmelerinde saç bakımı yaparken dikkatli olmak gerekir.Öncelikli olarak saç bakımında hafif saç bakım ürünleri kullanmak son derece önemlidir.Bebe şampuanı gibi ve saçların ve saç derisinin kurumasını önleyen ürünlerin kullanımı saç ve saç derisinin bakımı için son derece önemlidir. 
Saçınızı yumuşak bir şek,lde ve saç ve saç derisine zarar vermeyecek şekilde tarayın.Örnek verecek olursak bebek fırçası kullanabilirsiniz, özellikle saç deriniz hassassa. Kalın taraklar kullanın. 
Gece bone ya da benzeri bir şey takın. Kemoterapiye bağlı olarak veya diğer tedavilere bağlı olarak oluşmuş  gevşemiş saç kökleri olan saçlarınızı koruyacaktır. 
Saç kurutma makinesinin fazla sıcak olmamasına özen gösterin, bu saçlarınızı kurutup kırılmalarına sebep olacaktır. 
Saçınızı sıkı sıkı toplamamaya özen gösterin, bu saçlarınızı kırıp zarar verebilir.

Bigudi takıp yatmayın.
Dengesiz beslenme, stres ve alkol saçınızı kötüleştirir, dolayısıyla mümkün olduğunca iyi beslenin (bol bol meyve sebze yiyin), alkol alımınızı ve mümkünse stres yaratan durumları kontrol altına alın. 
Saç derisine hafifçe masaj yapmak saç diplerindeki kan dolaşımını geliştirir. 
Perma yaptırmayın, bu saçınızı daha da kurutur. 
Doğal saç boyaları kullanın.

Sosyal Medya

Sitemizin amacı

  • Kanser hastalarına faydalı bilgiler sunmak.

Sık Sorulan Sorular

Yeni Konular

Çok Okunanlar