Kanser

Kanser tedavisi,kanser belirtileri nelerdir ve kanser hastalığının erken teşhisi nasıl yapılır içeri
 

Kanser Nedir?

Kanser hastalığı günümüzün en yaygın ve kanser tedavisi maalesef tedavi süresi genel olarak uzun süren bir tedavisi üsresi almaktadır. Kanser hastalığı vücudumuzun yapı taşı yani temel maddesi hükmünde olan hücrelerin belirli bir bölünme ,çoğalma ve yaşam süreleri vardır.

Kanser Tedavisi

 

Temel yapısını ve görevini terk eden hücrenin kontrolsüz vesürekli bir çoğalma eğilimine girmesi ile kanserleşme başlar ve kanser hücreleri kistleri kanserli dokuları ve tümörleri oluşturmaya başlar. Kanser genel olarak vücud da bu şekilde bir başlangıç ve oluşum süreci başlatır.

Kanser Tedavi Yöntemleri

Kanser hücreleri kanserleşmeye başladığı dokuya bağlı olarak isimler alırlar. Kanserleşmenin temeli aynıdır ama isimleri çok farklıdır. Akciğer kanseri,meme kanseri,prostat kanseri,gırtlak kanseri gibi isimler alır. Akciğer kanseri akciğeri oluşturan hücreleri meydana getirir. 

Kanser metastazı nedir?

Kanser hücreleri genel olrak vücudda şu şekilde bir yol izlemektedir. Genel olarak önce kanser dokuda başlar dokuda oluşan bu kanser kan ve lenf yolu ile vücudun diğer taraflarına yayılırlar. Buna metastaz denir. Metastaz yapan kanserlerin tedavisi genel olarak daha zordur.

Erken teşhis edilebildiği takdirde kanser tamamen tedavi edilebilir bir hastalıktır.

KANSERİN SEBEBİ NEDİR? 


Kanser oluşumun ilk ve en başta akla geleni çevresel faktörlere bağlı olarak kanser oluşumudur. Bu çevresel nedenler radyasyon ,kimyasal madde mağduriyeti,riskli meslek gruplarında çalışmak olrak sıralanabilir.

Genetik föktörlere bağlı olarak meydana gelen kanser hastalığı da hormonal, bağışıklık bozuklukları, kalıtsal mutasyonlar ve diğer genetik nedenler gibi nedenler le oluşmaktadır.

Kanser Hangi organlarda olabilir?

Kanser tüm vücudun tüm doku ve organlarında meydana gelebilir. Kanser bir hücre hastalığıdır ve vücudumuz hücrelerden oluşur. Hücre varsa kanserleşme olması herzaman olasıdır. Kanser oluşum riskini bağışıklık sistemimiz engelleyebilir. Engelleyemediğinde kanserleşme büyür ve tümörleri oluşturur.

İyi huylu ve kötü huylu tümör ne demektir?

İyi huylu tümörler kanser değildir. Bulunduğu dokunun dışına yayılım göstermezler  ve tamamen çıkarılabildiği etkin bir ameliyatın yapılması durumunda genel olarak tekrar çoğalmazlar ve proplem oluşturup sağlığımızı riske etmezler.

Kötü huylu tümörler ya da kanser ise komşu organ ve dokulara yayıldığı gibi, lenf ve kan yoluyla uzak organlara da yayılır. Uzak organlardaki dokulara yayılım gösterirler ve kanser hastalığı ilerler ve maalesef kanser tedavisi zorlaşmaktadır.

Kanserden korunmak için alınabilecek önlemler

Genetik bir kanser yatkınlığınız var ise riskli grupta olduğunuz kanser hastalığının erken teşhis edilebilmesi için gerekli erken tanı ve teşhis testlerini düzenli olarak yaptırınız. İkinci ve daha yaygın olarak yapabileceğimiz korunma yöntemi de kanser için riks faktörleri durumunda olan  sigara, fazla yağ tüketimi, zararlı ışınlar, kimyasal Maddelerden mümkün olduğu kadar sakınmak gerekir.

Kanser Hastalığında Erken Teşhis Nasıl Koyulabilir?
Kanser ne kadar erken teşhis edilirse, tedavisi de o düzeyde başarılı olur. Kanserin belirtilerinden herhangi biri görüldüğünde hemen (hiç gecikmeden) bir doktora başvurmak hayat kurtarabilir. Biraz gecikmek bir hayata malolabilir.

KANSER ERKEN BELİRTİLERİ 
- Vücudun herhangi bir yerinde bir tümör (Vücudun herhangi bir yerinde görülen ve ele gelen şişlik veya sertlikler) 
- Ses kısıklığı veya belirli bir sebebi olmayan öksürük, geçmeyen öksürük 
- Göğüs ağrısı 
- Yutma güçlüğü ve hazım bozuklukları 
- Kol ve omuz ağrısı 
- Kemik ağrısı 
- Kilo kaybı, ani zayıflama veya iştahsızlık 
- Başağrısı 
- Sarılık 
- İyileşmeyen yaralar 
- Dışkılama alışkanlıklarında değişiklik (İshal veya kabızlık) 
- Vücut deliklerinden kan veya Anormal Sıvı gelmesi (Makat veya rahimden gelen anormal kanama veya akıntılar), 
- Ben ve siğillerde görülen anormal değişmeler, koyulaşma. 
- Bu belirtilerden herhangi biri veya birkaçı, iki haftadan fazla devam ederse ve ailede kanserli hasta varsa, hemen kanser konusunda uzman bir hekime başvurmak gerekir. 

KANSER TARAMA ÇEŞİTLERİ 
BAYANLAR İÇİN YAPILAN BAŞLICA KANSER TESTLERİ 
Muayene 
Akciğer Grafisi 
Abdominal Ultrasonografi 
Meme Ultrasonografisi 
TİT (Tam İdrar Tetkiki) 
CBC (Tam Kan Tetkiki) 
CEA (Karsiyoembriyojenik Antijen) 
Ca 15-13 
Vaginal Smear 
Ca 125 
Gastroskopi veya Rektoskopi 
Dışkıda Gizli Kan Testi 
HbsAg 
HCV 

ÖZEL KANSER TARAMASI - ERKEKLER İÇİN YAPILAN BAŞLICA KANSER TESTLERİ 

Muayene 
Akciğer Grafisi 
Abdominal Ultrasonografi 
CBC (Tam Kan Tetkiki) 
TİT (Tam İdrar Tetkiki) 
CEA (Karsiyoembriyojenik Antijen) 
PSA (Prostat Spesifik Antijen) 
PAP (Prostatik Asit Fosfataz) 
Gastroskopi veya Rektoskopi 
Dışkıda Gizli Kan Testi 
HbsAg 
HCV

İLERİ KANSER TARAMASI BİYOPSİ 
CT 
MR 
PET 
Bir şişlik veya anormal dokunun kanser olup olmadığının doğru bir şekilde anlaşılması için tek yol biyopsidir. Cerrah tarafından kitleden alınan parça mikroskop altında patolog tarafından değerlendirilir. Eğer biyopsiPozitif ise, alınan kitle veya anormal doku kanser hücresi ihtiva eder ve tedavigerekir. Kanserin yayılımı ve vücuttki tahribatı için ise CT yani Bilgisayarlı Tomografi önerilmektedir.

 

Sosyal Medya

Sitemizin amacı

  • Kanser hastalarına faydalı bilgiler sunmak.

Sık Sorulan Sorular

Yeni Konular

Çok Okunanlar