Hemoroid Nedir ve Nasıl Tedavi Edilir

Hemoroid birçok insanın yaşam kalitesini olumsuz etkileyen bir hastalıktır. En kısa haliyle hemoroid makat bölgesindeki damarların genişlemesi olarak tanımlanabilir.
 

Hemoroid birçok insanın yaşam kalitesini olumsuz etkileyen bir hastalıktır. En kısa haliyle hemoroid makat bölgesindeki damarların genişlemesi olarak tanımlanabilir.Makat bölgesinde meydana gelmiş olan  varisdir. Hemoroidin oluşum nedenlerinin başında kabızlıktır ve kalıtımsal faktörşer gelmektedir.

Hemoroid tespit edilmiş hastaların genelinde kabızlık ortak bulgudur ve bununla beraber ailede hemoroid geçmişi de diğer bir etkendir. Hemoroid hastalığı toplumda çok yaygın görülmektedir. Kabızlık dışında uzun süre görülen ishaller de hemoroid nedeni olabilir. Daha ender olarak gebelikte kalça içi büyük tümörlerde, Rektum  kanseri, Karaciğer siroz hastalığında (portal hipertansiyona bağlı) hemoroid gelişebilir.

Bazı meslek gruplarında uzun süre oturma veya ayakta kalmaya bağlı olarak da hemoroid gelişebilir

 İç HEMOROİD NEDİR

Makat bölgesinde 3 adet toplardamar ağı bulunmaktadır.Bir tane solda, iki tane sağda Bunlara toplardamar yastıkları denir. Yukarıda saydığımız nedenlere bağlı bunlar genişler ve iç hemoroid’leri oluşturur

İÇ HEMOROİD DERECELERİ:

1.derece  hemoroid: Makatın içinde olup ve dışarı çıkmayan memeler. Kanama dışında başka şikâyete neden olmayan memeler.

2.derece hemoroid: Dışkılama ve ıkınma esnasında dışarı çıkan ve kendiliğinden içeri giden memeler.

3.derece hemoroid: Dışkılama ve ıkınmakla dışarı çıkan ve sonra elle geri itilen memeler.

4.derece hemoroid: Geri itilmeyen ve devamlı makat dışında kalan memeler.

DIŞ HEMOROİDLER

Makatın dışından çıkan memelere denir.

HEMOROİD(basur) YAN ETKİLERİ

1-Makatta oluşan meme ve şişkinlikler.

2-Kanama şikayeti. Hastalarda en sık görülen şikayettir. 

3-Ağrı, genellikle hemoroid ağrı yapmaz, ama hemoroid memesi içinde kan pıhtılaşırsa aşırı ağrı olur buna TROMBOZE HEMOROİD denir.

4- Kaşıntı ve akıntı oluşumu. Kaşıntı ve akıntı basur erken evrelerinde oluşan bir yan etki değilidir. Genel olarak 4. derece hemoridler de olur.

HEMOROİDİN KARIŞTIĞI HASTALIKLAR

  • Anal fissür
  • Perianal fistül
  • Kondiloma
  • Apse
  • Polip
  • Kanser
  • Dermatit (alerji ve egzema)

Sosyal Medya

Sitemizin amacı

  • Kanser hastalarına faydalı bilgiler sunmak.

Sık Sorulan Sorular

Yeni Konular

Çok Okunanlar