Vücut Ağrıları ve Kronik Yorgunluk nedir?

Vücut ağrıları ve kronik yorgunluk hayatımızı olumsuz yönde etkileyen ve belirtileri ve tedavi yönte Vücut ağrıları ve kronik yorgunluk hayatımızı olumsuz yönde etkileyen ve belirtileri ve tedavi yöntemleri iyi bilinmesi gereken hastalıklardır.
 

Hayat kalitemizi ciddi bir şekilde etkiyen ağrılar  vücudunun bir veya birkaç bölgesinde sebebi tam olarak bilinemeyen ağrılar ve sebebi belli olan ağrılar olarak ortaya çıkarlar. Bu ağrıların görülme ıklığı yaşa bağlı olarak artmakla beraber her yaş grubu insan da görülmektedir. Sebebi bilinen ve tedavisi olan bazı ağrı gruplarını tanıyakım. 

Genel  kronik vücut ağrıları

Nedenleri.

Tanı ve teşhis.

Tedavi süreçleri

Korunma yöntemleri

Kronik vücud ağrıları  maalesef yorgunluğa bağlı olan ağrılarla karıştırılabilmektedir. Genellikle vücutta yer yer ağrılar ve bu ağrılara bağlı olarak  halsizlik ve yorgunluk hissi oluşmaktadır. Kronik ağrıların süresi uzundur. Bu ağrıların yeri ve şekli tam olarak tarif edilmekte güçlük çekilebilir.

Kişi vücudunun genelinde bu ağrıları  hissedebilir. Bunun en sık görülen nedenleri arasında fibromiyalji ve benzeri sendromlardan ön plana çıkmaktadır. Eğer doktor sizi muayene edip bir takım tahliller neticesinde vücudunuzda ciddi bir hastalık bulamamışsa ve sizde kendinizi buna rağmen hasta gibi her yeri ağrıyan bir insan olarak görüyorsanız fibromiyaljiden şüphelenebilirsiniz.

Kas romatizması (fibromiyalji) nedir?

Kas romatizmasının nedeni  tam olarak bilinemeyen bu hastalık genellikle ruhsal yada bedensel olarak zayıf olduğumuz bir zamanda ortaya çıkan ve aylarca hatta yıllarca sürebilen ve bedenimizin birçok yerinde ağrı hissetmemize neden olan kronik bir sendromdur. Hastanın şikayeti bütün vücudun her yerinin ağrıması ve geçmemesi şeklindedir.

Bu hastalığı araştıran uzmanların bir kısmı bu hastalığa enfeksiyonel bir hastalığın vücutta bıraktığı tahribata bağlı olarak oluştuğunu düşünmektedir.  Vücuttaki bu ağrıların tıbben nedeni tam olarak bilinemediğinden çok kesin bir tedavi yöntemi de henüz yoktur.

ağrıAncak bu tedavisi mümkün olmayan bir hastalık olarak görülüp hastaların karamsarlığa düşmemesi gerekir. Motivasyon ve moral iyileşme için çok önemlidir. hdoğru ve tam tespit edilmemesine bağlı olarak hastalar doktor doktor gezmek durumunda kalmaktadır.

Çünkü her yeriniz ağrıyor ve kendinizi kötü hissediyorsunuz ancak doktor bu ağrılara neden olacak bir hastalığınız olmadığını söyleyip size multivitamin ve ağrı kesici verip istirahat için evinize gönderiyor olabilir. Zaten bu hastalığın diğer birçok hastalıktan farklı olan taraflarından birisi de budur. Ağrı ve halsizlik dışında pek fazla bir belirtisi olmamasıdır.

Kas romatizmasının teşhisinde genellikle vücuttaki belli hassas noktaların saptanması önemli bir ipucudur. Genellikle hastalarda genel bir vücut ağrısı şikayeti olsa da ağrıların belli noktalarda merkezleştiği görülmüştür. Hasta bu noktalara kendisi bile eliyle baskı uygulayarak bu hassas noktaların bazılarını tespit edebilmektedir. Ayrıca ağrı ile beraber bir yorgunluk ve bitkinlik hissi ön plana çıkabilir. Bu kişide motivasyon ve konsantrasyon bozukluklarına neden olabilir. Genellikle kas ağrı ve sancılarına baş ağrısı da zaman zaman eşlik eder. Genellikle sabahları uykunuzu alamamış olarak uyanabilirsiniz. Zaten fibromiyaljili kişilerin bir çoğunda ayrıca uyku bozukluğu da mevcuttur.

Tedavi olarak tek bir tedavi yöntemi ile başarıya ulaşmak pek mümkün değildir. Birden fazla tedavi yöntemini bir arada uygulamak daha etkilidir. Buna egzersiz vs diyet dahildir.

Kronik yorgunluk ve ağrıların tedavi yöntemleri

Stresle mücadele etmeye ve eğer depresyon varsa bunu azaltmaya yönelik psikolojik tedavi.

Düzenli egzersiz ( Ağrılarınıza yönelik belli egzersiz ve gevşeme yöntemleri.)

Nöral Terapi (Bozucu alan tespiti ve regülasyonu)

Ozon terapi

Kuru iğne tedavisi (Ağrılı noktalara enjeksiyon yapılması)

Akupuntur

Bağırsak düzenleme (Spastik Bağırsak sendromu veya bozuk bağırsak florası mevcutsa)

En önemlisi hastanın hastalığı hakkında bilgi sahibi olması ve bununla mücade yöntemlerini öğrenmesi ve  azmini yitirmemesidir.

Bazı ağrılar da kanser hastalığına bağlı olarak oluşabilmektedir.

Sosyal Medya

Sitemizin amacı

  • Kanser hastalarına faydalı bilgiler sunmak.

Sık Sorulan Sorular

Yeni Konular

Çok Okunanlar