Anemi Nedir ve Belirtileri Nelerdir?

anemi,belirtiler,lösemi,kansızlık,eritrosit,kansızlık belirtileri,demir eksikliği,anemi tedavisi,kan Anemi (Kansızlık) Anemi halk arasında kansızlık olarak bilinen bir hastalıktır.Kan sayımını yapıldığı zaman hemoglobin (Hb) değerinin erkeklerde
 

Anemi Nedir

Anemi halk arasında kansızlık olarak bilinen bir hastalıktır.Kan sayımını yapıldığı zaman hemoglobin (Hb) değerinin  erkeklerde 13 g/dl, kadınlarda ise 12 g/dl altında olması durumu kansızlık olarak değerlendirilir.Demir metabolizması ve anemiyi anlayabilmek için kırmızı kan hücrelerinin (eritrosit) bilinmesi gerekir.

Anemi

Eritrositler oksijenin vücutta taşınmasını sağlayan hücrelerdir. Eritrositler kemik iliğinde yapılır ve yaşam süreleri ortalama 120 gün kadar yaşarlar. Eritrositin içinde  hemoglobin protein doldurur, hemoglobinin yapısında ise demir bulunur. Hemoglobin demir yardımıyla  oksijeni akciğerlerden   alarak dokulara taşınmasını sağlar.

Anemi (kansızlık)

Hemoglobinin yapısında bulunan demir,  kas dokusunda ve çeşitli enzimlerin yapısında da bulunur. Vücudumuz için çok önemli olan demir oksijenin taşınması, hücre büyüme ve çoğalması gibi birçok olayda  rol oynar. Demir onikiparmak barsağından emilir, fazlası vücutta ileride kullanılmak üzere depo edilir ancak aşırı birikmesi hücrelerin tahrip olmasına neden olduğundan zararlıdır.

Anemi Tedavisi

Anemi  tanısı için kan sayımı yapılmalıdır. Periferik yayma, retikulosit bakılması da sıklıkla gerekir.

Her hastada anemi nedeni aynı mıdır?


Anemi teşhisi koyulan her hastanın anemi nedeni aynı değilidir. Aneminin birçok nedeni olabilir.Her hastada kansızlığın nedeni aynı değildir. Anemi genel olarak bir hastalık olarak değil bir hastalığın neticesinde oluşmuş bir bulgu olarak değerlendirilir. 

Anemi nedenleri nelerdir?

Anemilerin nedenleri belirlenirken genel olarak eritrosit sayısına bağlı olarak bir gruplama yoluna gidilir. 
Düşük eritrosit hacimli anemiler: Demir eksikliği anemisi, Akdeniz anemisi ile romatizma- kanser seyrinde gelişen kansızlıklar de genel olarak düşük eritrosit sayısı görülür.

 

Normal eritrosit hacimli anemiler: Retikulosit sayısına göre bu tip anemiler 2’ye ayrılır. Retikulosit sayısı artmış ise hemolitik anemiler araştırılır. Retikulosit sayısı normal veya azalmış  ise başlangıç döneminde demir eksikliği anemisi, böbrek, bazı endokrin hastalıklar ve kemik iliğinden kaynaklanan (MDS, lösemi, multipl myelom ) hastalıklar araştırılır. 

3- Eritrosit hacminin arttığı anemiler: Folik asit , B12 vitamin eksikliği bu gruba girer. Ayrıca retikulosit artmış ise yukarıda bahsedilen hemolitik anemiler de araştırılır.

Facebook sayfamızı beğenerek bizi takip edebilirsiniz.

Akciğer   Kanseri için tıklayınız

Meme      Kanseri için tıklayınız

Prostat    Kanseri için tıklayınız

mide        Kanseri için tıklayınız

Lenf         Kanseri için tıklayınız

Sosyal Medya

Sitemizin amacı

  • Kanser hastalarına faydalı bilgiler sunmak.

Sık Sorulan Sorular

Yeni Konular

Çok Okunanlar